Hogyan kell pulled porkot, tépett malacot készíteni? Tépett hús tippek!
Ez a sokak által kedvelt, alacsony hőfokon és lassan füstölt hús az egyik legnépszerűbb étel, ami grillsütőn barbecue technikával el lehet készíteni. Ha sok éhes szájat várunk vendégségbe és szeretnénk őket lenyűgözni, akkor az egyik legjobb választás. A sertéshús finom zsírokat és kötőszövetet tartalmaz, amelyek alacsony intenzitással és lassan sütve megolvadnak, így a hús hihetetlenül gyengéd textúrát és zamatos ízt kap.
Egy kis pulled pork történelem
A pulled pork története több száz évre nyúlik vissza és számos kultúra hatásának köszönhetően ismerik ilyen széles körben manapság. A hagyományos pulled pork egy lassan sült, fűszeres sertéshúsból készült étel, melyet szálakra szednek és általában szósszal tálalnak. Jellemzően az Egyesült Államok déli államaiban népszerű, ahol az ételeket leginkább barbecue technikával készítik.
Azték kultúra
A pulled pork gyökerei az elő-kolumbiai Amerikában, az azték birodalom konyhájában találhatók. Az aztékok „barbacoa” módszerrel készítették az ételt, ami egy mélyen elásott gödörben történő lassú sütést jelent. A húst agáve levelekkel és fűszerekkel pácolták, majd több órán keresztül sütötték, amíg megpuhult és szálkásra vált.
Spanyol hódítók
A spanyol hódítók a 16. században fedezték fel az amerikai kontinenst, ezzel együtt pedig az azték konyhát is szép lassan megismerték és a beintegrálták a saját kultúrájukba.
A spanyolok a „barbacoa” módszert elhozták és meghonosították Európában, és az idők során a technika továbbfejlődött, változott, fejlődött azzal párhuzamosan, hogy egyre jobban elterjedt.
Egyesült Államok déli államai
A pulled pork igazán az USA déli államaiban vált híressé a 18-19. században, ahol a barbecue kultúra erős volt.
A déli államokban a sertés volt a legelterjedtebb húsféle, mivel gazdaságos és könnyen hozzáférhető volt.
A lassú sütési módszer lehetővé tette, hogy a keményebb húsrészeket is finomra és omlósra puhítják, majd pedig további különböző ételekhez használják az elkészült húsokat. A tépett malac ízesítése államonként és területenként is eltérő lett, így alakultak ki a különféle régiók sajátos barbecue szószai, saját szoksások, ízek, hagyományok, amelyek a pulled pork helyi jellegzetességeit tükrözik.
Napjainkban
A 20. század végén és a 21. század elején a pulled pork népszerűsége tovább nőtt és számos étterem, illetve fesztivál kínálja már manapság ezt az ételt.
A pulled pork ma már nemcsak az USA déli államainak privilégiuma, hanem az egész világon elterjedt, és a gasztronómiai élmény mellett gyakran a közösségi eseményekhez, mint például családi összejövetelek, baráti sütögetések és fesztiválokhoz is erősen kapcsolódik. A pulled pork ezzel nemcsak a gasztronómiai élményt képviseli, hanem a közösségépítés és a barátságos versengés szellemét is magában hordozza.
A modern változatokban a hagyományos barbecue technikák mellett egyre több új ízesítés, fűszer és szósz jelenik meg, ami tovább gazdagítja az étel ízvilágát és változatosságát.
Hogyan válasszunk húst a pulled porkhoz?
A pulled pork elkészítéséhez két részre is mondhatjuk azt, hogy a legjobb! Ez a két sertéshús rész a lapocka és a tarja, angol megfelelőjeként a „pork shoulder” és a „Boston butt”.
Ezek a húsok ideálisak a lassú, barbecue sütéshez, mivel magas kötőszövet- és zsírtartalmuk révén a hosszú sütés során megőrzi a megfelelő nedvességet, ízt és aromát, miközben a hő hatására omlóssá válik az állaga.
Fontos tényezők, amiért ezekkel a húsokkal érdemes dolgozni:
- A magas kötőszövet-tartalom miatt a húsnak hosszabb ideig kell sülnie, hogy megpuhuljon, de ezáltal szálkás és könnyen szétszedhető lesz.
- Zsírtartalom: A húst nedvesen és ízletesen tartja a lassú sütés során. A zsír a sütés alatt részben kiolvad és átitatja a húst, ami még omlósabb és ízletesebb eredményt hoz majd.
- Íz: A tarja gazdag, intenzív ízű, amely kiválóan harmonizál a pulled pork jellegzetes fűszereivel és szószával.
Ha elkészítésekor a tarját és a lapockát egyenletesen fűszerezzük és lassú tűzön, alacsony hőmérsékleten sütjük (110-130 Celsius-fokon), akkor biztosak lehetünk benne, hogy ezek a húsok megfelelően megpuhulnak és a végeredmény egy omlós étel lesz.
A sütési idő a különböző húsok esetén eltérhet, így maghő mérése nélkül nagyobb tapasztalatot kíván a finomság elkészítése.
Mennyi húsra lesz szükségünk?
Személyenként nagyjából 200-250 grammnyi hússal érdemes számolni. Arra viszont érdemes odafigyelni, hogy a tépéskor a zsír miatt jelentősen csökkenhet a felhasználható mennyiség.
Azt javasoljuk, hogy vásárláskor kalkulálj az adaghoz 30% extra súlyt, ennyit fogsz nagyjából elveszíteni az elkészítéskor. Tehát 1 kg pulled pork esetén számolj inkább 1,3 kg nyershússal, de ha biztosra akarsz menni, akkor akár inkább vásárolj 1,4-1,5 kg-s húst, kárba biztosan nem fog menni.
Mire van szükség még a pulled porkhoz?
A grillsütőn/bbq szmókeren és a húson kívül néhány dolog még elengedhetetlen, nézzük ez most felsorolás szintéjén:
- Mustár vagy olívaolaj: a húsra kenjük, hogy a száraz fűszer (rub) jobban tapadjon.
- Fűszer, rub: barbecue esetén engedhetetlen a cukrot is tartalmazó fűszer használata. A lehetőségek végtelenek
- Nedvesítő folyadék: A bark kialakításában segítő nedvesítő folyadék, amely szinte bármi lehet. Sokan esküsznek a jól bevált almalére, míg mások cukros üdítővel, sörrel és almaecettel vagy szimplán vízzel spriccelnek.
- Hentespapír vagy alufólia: A húst, amikor kialakult a bark csomagolnunk kell, ehhez használhatunk hentespapírt vagy alufóliát is. Bővebben itt írtunk róla: Húsok csomagolása
- Pihentetéshez tároló doboz: Amikor a pulled pork elérhető a megfelelő állagot, belső maghőt, már nem hőkezeljük tovább. Viszont fontos ilyen esetben a pihentetés. Ehhez szuper választás egy hungarocell melegen tartó láda, de akár a rácson is maradhat, ha a grillsütőt tudjuk, hogy lassan hűl ki.
- Medvekarom a széttépéshez: Bár szálaira téphetjük a húst villával vagy akár kézzel is, de a legjobb eszköz erre a medvekarom. Nagyobb karmai és a köztük lévő távolságnak hála ideális, hogy könnyedén széthúzzuk a szálakat.
Milyen fűszerezést használjunk pulled porkhoz?
Az ideális bbq tépett malac fűszerezés a személyes ízléstől is nagyban függ, de általában az alábbi fűszerek és összetevők használata a legáltalánosabb.
Ezekből készíthetsz egy alapvető fűszerkeveréket:
- Só: Tengeri só vagy finom kristályos só is megfelelő, de parajdi sóval sem lősz mellé. A sóról bővebben itt találsz hasznos infót.
- Fekete bors: Az ízek kiegészítéséhez és a pikánsabb ízvilág eléréséhez adj hozzá tört fekete borsot.
- Paprika: Az édes vagy füstölt paprika hozzáadásával éred el a kívánt ízintenzitást és színt. A füstölt paprika különösen jól illik a barbecue stílusú pulled porkhoz.
- Cayenne bors: A csípős ízért cayenne borsot is adhatsz hozzá, de ha nem szereted a chili által adott erős ízeket, ezt a fűszert el is hagyhatod.
- Fokhagymapor: Egy kellemes mégis mélyebb, aromás ízt kölcsönöz a pulled porknak.
- Hagymapor: A hagymapor hozzáadásával tovább gazdagíthatod az ízvilágot.
- Barna cukor: A barna cukor felelős az édes íz és karamellizált textúrát kialakításáért. Az édes és sós ízek egyensúlya jellemző zseniálissá teszi a barbecue ételeket.
- Mustár: Szintén egy kis pikáns ízt kölcsönöz a húsnak és jól harmonizál a többi fűszerrel. Használható a fűszerek feltapasztásához és darált magként is.
- Füstölt só: Ha még extrább füstös ízt szeretnél elérni, használj füstölt sót a normál só helyett, de ezt leginkább a konyhai tépett hús esetén lehet érdekes.
A fent felsorolt fűszereket egy kis gondolatébresztőként írtuk le, a saját keverék kialakítása, tesztelése számtalan variáció alapján készülhet.
Érdemes kísérletezni a különböző fűszerekkel és arányokkal, hogy megtaláld a saját ízlésednek legmegfelelőbb pulled pork fűszerezést, azonban mint mindenben más területen az életeben, ha szeretnél biztosra menni, akkor érdemes a már bevált könnyen elérhető fűszerkeveréket használni.
Tippek pulled pork barbecuehoz
Az alábbiakban a teljes pulled pork, tépett malac készítésének folyamatához adunk tippeket, hogy a környéken a legjobbat tudd elkészíteni.
1. Egyszerűsíts!
Hagyjuk ki a pácot, injektálást vagy sóoldatot! Ezek célja a hús puhítása, hidratálása és ízesítése, viszont pulled pork esetén nem kell ilyesmi dolgokkal túlzásba esni.
A tarja és a lapocka olyan húsok, amelyek elég ízletes eredményt fognak adni önmagukban is egy jó kis fűszerezés és a füstölés után. A belső zsír és kollagén a hosszantartó hőkezelés után meg fogja adni magát pácolás én injektálás nélkül is.
2. Vágd le a felesleges zsíros részeket
Vágjuk le a zsír nagyrészét a hús külsejéről, de semmiképp sem az egészet! Ne feledjük, hogy azt szeretnénk, hogy a fűszerek szinte átöleljék a húst, ami egy réteget kell képezzen majd a felületen. A kilógó részeket érdemes trimmelni, illetve egy-egy látható hártyát is eltávolítani, hogy a füst és a fűszer bejusson a húsba.
3. Hagyj időt a fűszerezésre
Először öblítsük le, majd töröljük meg a húst, de alaposan! Ha vizes felületre kerülne a fűszer, annak sajnos nem lenne jó eredménye és nem lenne egységes a felület.
Ezután a húst bőségesen beborítjuk kedvenc fűszerünkkel.
Sokan azonnal dobják is a húst a rácsra, de egyesek szerint érdemes kicsit hagyni „olvadni” a fűszereket legalább 30-60 percen keresztül, hogy a fűszerek jobban beivódhassanak a húsba.
Figyeljünk azonban, hogy ne hagyjuk állni se túl sokáig a malacunkat, különben a bedörzsölt anyagok elkezdhetik kiszívni a nedvességet vagyis kiszárítani a húst
4. Ízfokozás a megfelelő fa pellet segítségével
A sertéshús barbecuehoz használt fa pellet szintén jelentősen javíthatja, illetve befolyásolja az ízeket. Érdemes a már bevált ízek mellett kipróbálni valami újat is.
A vadcseresznye fa kellemes pirosas színt kölcsönöz a húsnak, míg az alma pellet lágy ízt, a hickory vagy faszén pedig erősebb füstös ízt biztosít.
5. Használj maghőmérőt
Nem is kérdéses, hogy a tökéletes tépett malac elkészítéséhez a legjobb segítség a hússzonda, maghőmérő. Ilyenkor ugyanis minden a hőmérséklet gondos megfigyelésén múlik!
Amíg nincs megfelelő tapasztalatunk, addig érdemes segítségül hívni a hőmérőt és ennek megfelelően sütni.
Pulled pork esetén két tartományt kell megjegyezzünk: 80-82 °C körül, ha megfelelő bark alakult ki, érdemes csomagolni, míg 92-95 °C-nál (ha már a szonda is mindenféle behatolás nélkül könnyedén mozog) pedig jöhet a pihentetés.
6. Türelemre, alacsony hőmérsékletre és időre van szükség
A főzési hőmérséklet természetesen attól is függ, hogy mennyi idő áll rendelkezésünkre az elkészítéshez és füstöléshez. Amennyiben azonban nem kell sietnünk, 105-110℃ éppen ideális hőmérséklet lehet a tökéletes hús elkészítéshez, ha sietünk, akkor vegyük fel a hőmérsékletet egészen 120℃-ra!
Viccelhetnénk, de ez közel sem vicc! A pulled pork és a barbecue nem az a műfaj, ahol sietni lehet. Itt sajnos vagy nem sajnos de közel félnapos procedúrára kell berendezkednünk.
7. Jönni fog a stall!
A sertéstarja/lapocka belső hőmérséklete szép lassan, fokozatosan 65 Celsius-fokra emelkedik majd és ezen a ponton (illetve ezen a környéken) így is marad hosszú ideig. A belső hőmérséklet még akár csökkenhet is, sőt 65 és 70 Celsius fok között mara akár öt órán keresztül.
Ennek az időszaknak – amelynek a neve a stall – a hosszát nagyban befolyásolja a hús vastagsága is. Legyünk türelmesek! Ne emeljük fel a hőt idejekorán, és ne nyitogassuk percenként a fedelet, ha nem muszáj.
8. Teszteld az ételt; minden darab húsnak mások a sütési igényei.
Mikor lesz kész? Ez nagyban függ a hús méretétől és tulajdonságától is, lehetetlen időre pulled porkot készíteni.
A belső hőmérsékletének ugyanis el kell érnie a 92-95 ℃-t, ami körülbelül 8-10 órát vesz igénybe. Ha már rutinosan készítjük a pulled porkot, akkor a maghőmérőt elhagyva, szimplán tapasztalatunk alapján is tudjuk majd csomagolni, illetve készre sütni a tépett malacot.
Addig is érdemes rutint szerezni a pulled pork készítése során, amihez két tanácsot is tudunk adni annak érdekében, hogy elhagyhassuk a maghőmérőt:
- Ha csontos a hús, akkor könnyedén mozgatható-e? Ha igen, akkor elkészült.
- Ha kicsontozott hússal dolgozunk, szúrjunk bele egy villát, és próbáljuk megforgatni. Ha az ellenállás minimális vagyy egyáltalán nincs, akkor szintén elkészült az étel.
Ha a sertéshús még nem érte el a kívánt belső hőmérsékletet, vagy nem puhult meg teljesen, akkor zárjuk le a fedelet, és hagyjuk még 30 percig dolgozni a grillsütőt, mielőtt újra ellenőrizzük.
9. A pihenést nem szabad kihagyni!
Amikor a megfelelő hőmérsékletre ér a pulled pork, az annak a jele, hogy indulhat a pihentetés. Lekerülhet a grillsütőről, át egy melegentartó tárolóba. Ha nincs ilyen tárolónk, akkor 30-60 percen keresztül egy körülbelül 75 ℃-os sütőben is hagyhatjuk – továbbra is becsomagolva.
10. Mindig tépd, sose vágd!
Próbáljunk ellenállni a kísértésnek, hogy a sertéshúst darabokra vágjuk, a kézzel történő tépkedéssel tarthatjuk meg ugyanis a legtöbb nedvességet.
Tegyük a pulled porkot egy mélyebb edénybe, majd medvekarom segítségével tépjük cafatokra, késsel egyébként sem lenne túl szép a végeredmény. Az ízletes, kérgesebb darabokat oszlassuk el egyenletesen a teljes mennyiségbe és igyekezzünk a szaft minden cseppjét megmenteni és eloszlatni a húson.
Ilyenkor még ízlés szerint tovább fűszerezhetjük.
11. Ne használj túl sok szószt
A kedvenc barbecues szószunkkal a kézben könnyen elragadtathatjuk magunkat, de vigyázzunk nehogy annyit adjunk az ételünkhöz, hogy végül ne érezzük a hús saját ízeit. Elég csak éppenhogy szószozni, amit alaposan dolgozzunk át az egész ételen, hogy mindenhol átfedje a húst.
12. Élvezd a művedet!
Alapvetően a barbecue az ízek mellett a kikapcsolódásról szól! Élvezd ezt a röpke 10-12 órán, hiszen végső soron tényleg az a lényeg, hogy élvezzük amit csinálunk. És mivel a folyamat örömének és élvezetének esszenciája a lassú elkészítésben rejlik, nyugodtan töltsünk egy italt magunknak és élvezzük a füstölést.
Az elkészült pulled pork biztosan nagyszerű lesz és kis rutinnal még jobb ízeket fogunk elérni. Ne elégedjünk meg ennyivel, igyekezzünk mindig javítani és jobbá tenni az elkészült ételt.
Hogyan készítsünk pulled porkot pellet grillsütőben?
A barbecue tépett malac elkészítéséhez az egyik legjobb eszköz a pellet grillsütő. Ezekben a grillsütőkben egyesül a gázos grillek kényelme és az autentikus fa ízesítés, nem mellesleg rengeteg helyünk van a grillrácson. Az egyszerű és egyenletes hőmérséklet szabályozásnak köszönhetően nem kell őrizzük a tüzet és mégis folyamatosan optimális füst biztosít a hús számára.
A fa pellet grillsütőben lévő ventilátorok keringetik a hőt és a fa füstjét a hús körül, miközben egyenletesen át is sütik azt. Ugye milyen zseniális?
Meddig tart az elkészítés 105-110℃ körüli hőmérsékleten?
A 105-110℃-ra beállított pellet grillnél egy 1,5 kg-s sertéshús elkészítése kb. 8-10 órát vesz igénybe, eddig tart ugyanis amíg az optimális, 92-95℃ körüli belső hőmérsékletet átsül a tarja és a lapocka. Természetesen ez egy becsült átlag idő, ami akár 20-30%-kal is több lehet.
Hogyan készítsünk tépett malacot otthoni villanysütőben?
A lassú, barbecue füstölés a legjobb módszer tépett malac készítésére, de nem áll rendelkezésre ilyen eszköz, akkor az otthoni villanysütőben is próbálkozhatunk pulled porkkal. Bár a füstös ízt és a barkot ezesetben mellőznünk kell, de a maga az étel elkészítésére nem lehetetlen.
Először egy serpenyőben meg kell pirítani a húst, majd 6-12 órán keresztül alacsony hőfokon becsomagolva sütni pl. egy zárható öntöttvas edényben.
A fűszerezést ugyanúgy végezzük, mint egy grillsütő esetén, de utána adjunk hozzá körülbelül egy csészényi folyadékot is. Ez lehet víz, sör, almaecet, alaplé, vagy ezek keveréke.
Mi legyen a maradék bbq pulled pork sorsa?
Ha megmaradt némi pulled pork azt később egyszerűen újramelegíthetjük, csak elég egy kis folyadékot hozzáadni és lassan felmelegíteni.
Azzal számolnunk kell ugyanakkor, hogy az újramelegítés miatt az eredeti ízek egy része eltűnhet, ezért ajánljuk, hogy amikor újra melegítésre kerül a tépett malac, akkor érdeme a fűszerezést is újragondolni.