Magyarország legnagyobb fa pellet grillsütő választéka Iratkozz fel a YouTube-csatornánkra: 150 recept vár!

Halak a füst és grill világában: tippek és receptötletek

hal részei recept lazac okosgrill

Halak a füst és grill világában: tippek és receptötletek

Nem mondunk újdonságot, ha eláruljuk, hazánkban közel sem népszerű a halfogyasztás. A sós és édesvízi sokféleség, illetve a különböző méretek miatt nehéz megtanulni és kiismerni magunkat a konyhavilág ezen területén. A hagyományos receptek pedig leginkább ünnepnapokon kerülnek elő.

hal részei recept lazac okosgrill
Népszerű recept a grillezett lazac bulgur körettel

A halak különböző formában és méretben léteznek, ezzel persze semmi újdonságot nem mondtunk még. Hogy a receptekben melyik részt is érdemes felhasználnunk, valamint azt, hogy egyáltalán melyik fajta halat kell beszerezzük sokszor elbizonytalanít és inkább neki sem fogunk halas ételeket készíteni.

Számos közös elkészítési típusa létezik a tengeri és az édesvízi halaknak, úgyhogy a lazac, a tonhal vagy épp a pisztráng és a durbincs elkészítéséhez elég szinte csak egy technikát megtanuljunk. Érdemes többféle halat is a rácsokra dobni és kipróbálni, így hamarabb megtaláljuk a kedvencünket és gyorsabban beépülhet a hal a repertoárunkba.

Ha könnyű elkészítésre vágyunk kevés előkészülettel, akkor azt javasoljuk, hogy egész, tisztított halat vásároljunk, amit utána már kedvünk szerint fűszerezhetünk és grillezhetünk.

Gerinc feletti szeletek

A gerinc feletti hús a halak elsődleges része. A vastag és ízletes szelet remekül grillezhető, de panírozva, sütve vagy párolva is finom alapanyag.

Vannak olyan halak, mint a tilápia (trópusi szivárványos sügér), amiknek a gerinc feletti részét általában csíkokban szeletelik fel, és elkészítve zamatos ízt ad. A steakhez hasonlóan ízlés szerint fűszerezhetjük, és addig sütjük, amíg el nem éri az általunk kedvelt állagot.

Filé

A filé a hal oldalának a húsa. Ez a rész sokoldalúan használható fel, és a rengeteg receptben találkozunk vele, mivel az élelmiszerboltokban is könnyen beszerezhető. Ezt a rész lehet fűszerezni, pácolni, sütni, péksüteményt készíteni, olajban kisütni, lényegében bármit, amit el tudunk képzelni.

A lazac filét is megemlíthetjük, mivel enyhe, kellemes ízzel rendelkezik. Innentől kezdve megfőzhetjük, és egy csésze rizs mellé tehetjük, vagy éppen feldarabolhatjuk és mehet a fűszeres zöldségek mellé. Ha valaha kétségeink voltak a halakat illetően, akkor ez a biztos recept eloszlatja azt.

Pillangó alakú filé

Ezt a szeletet úgy érhetjük el, hogy először eltávolítjuk a hal fejét és belsejét. Kettényitjuk, eltávolítjuk a gerincet és lényegében csak a bőrhöz rögzült filék maradnak, ami a két oldal között még mindig összeér. Innen az elnevezése, mivel leginkább egy pillangóra hasonlít.

A receptekben általában megkövetelik, hogy az ilyen részeket egészben süssük meg, hogy ne száradjon ki, és az íze is megmaradjon.

Steak

A halsteak olyan halszelet, amit a gerincre merőlegesen vágnak, és tartalmazhatja a csontokat. A halsteakhez általában 4 kilónál nagyobb halakra van szükség, ezért legtöbbször tonhalat, kardhalat, lazacot vagy tőkehalat szoktak felhasználni. Édesvízi halak közül harcsával érdemes dolgozni.

Ezeket a halszeleteket grillezhetjük, süthetjük serpenyőben vagy kiránthatjuk. Sőt, halburgert is készíthetünk belőle, ekkora a filéből pogácsákat formázunk.

Farok, törzs

A nagyobb halak hátsó, a farokhoz legközelebb eső részét általában külön is értékesítik, a hazai kereskedésekben főképp törzsként hivatkozzák. Ezt a részt leginkább fűszerezve és jól átsütve fogyasztják. Nem csontos, de ettől függetlenül nem a legelterjedtebb megoldás, mégis nagyon ízletes, és a családdal eltöltött közös étkezésnek bizonyára az egyik kedvence lesz.

Hazai vizeken

A horgászat az egyik legnépszerűbb hobbi itthon, sokak kikapcsolódása és feltöltődése. Mégis maga a halfogyasztáson ez kevésbé látszik meg. Nézzük a legnépszerűbb hazai fogásokat és halakat.

Ponty

A legnépszerűbb hazai hal ünnepi asztalok kedvelt fogása. Érdekesség, hogy már a római korban is tenyésztették, a Duna vidékéről telepítették át Itáliába. Kedvelt böjti étel a keresztény vallásban, annyira, hogy több szerzetes rend telepített pontyostavakat.

Népszerű ételek pontyból:  rácponty, rántott hal, halpaprikás, halászlé

Szürkeharcsa

A magyar halfauna egyik „óriása”, akár 2 méterre és megnőhet és elérheti a 100 kg-s súlyt is. A harcsa szálkamentes, illetve húsa gazdag zsírban és rendkívül finom. A magyar konyha fő alapanyaga a halételek terén.

Népszerű ételek harcsából: harcsapaprikás, halászlé, rántott harcsa, halpogácsa

Pisztráng

A pisztráng A és D-vitaminban, illetve Omega-3 zsírsavakban gazdag olajos húsú hal. Hossza 20-70 cm, átlagos súlya 25-50 dkg. Hazánkban a sebes pisztráng őshonos, a szivárványos pisztráng betelepített. 

Népszerű ételek pisztrángból: sült pisztráng

Fogassüllő

Az egyik legsportosabb hal, tavakban és folyókban egyaránt megél. Az egész Európai kontinensen jelen van. 

Népszerű ételek fogasból: balatoni fogas tepsis krumplival

Tengeri vizeken

Tengeri halakkal különböző formákban leginkább a boltok polcain és a halpiacokon találkozunk. Szeretjük, szeretjük, de mégis idegen a konyhánkban. Nézzük meg picit jobban a tonhalat és a lazacot.

Tonhal

A tonhal Omega-3 többszörösen telítetlen zsírsavai jó hatással vannak az emberi szervezetre. Húsa fehér és vörös egyaránt lehet. Bár a kis konzervekhez vagyunk szokva, valójában egy tonhal akár 2-3 méter és 150-300 kg is lehet! A tonhal háromnegyed része hús.

Népszerű ételek tonhalból: tonhal saláta, tonhal steak

Lazac

Átlaghosszuk 40-120 cm, súlyuk akár a 36 kg-t is elérhetik, ami rekord.  Jellegzetes narancs-rózsaszínű húsát könnyen felismerhetjük. Ahogy a whiskyből, úgy a lazacból is érdemes Írország és Skócia irányában gondolkodnunk. Az itteni folyókban fogott vadlazac állítólag a legfinomabb. Szintén kiváló Omega-3 forrás.

Népszerű ételek lazacból: bőrén sütött lazac, füstölt lazac, lazac lox, különböző tejszínes szósszal készített lazacok.

Összefoglaló

A hal minden része felhasználható, csak tudni kell, hogy miként tudjuk a legjobban elkészíteni. Tegyük változatossá az étkezésünket azzal, hogy a hal minden részét kipróbáljuk.

Nyugodtan kérjünk segítséget az árusoktól, hiszen minél többet fedezünk fel a halak elkészítéséből, annál gyorsabban tanulunk, és annál jobban fogjuk szeretni.

Megosztom ezt a bejegyzést


Főoldal
Grill klub
Pellet grillek
Milestone66